Miután az összeválogatott keresztény hadsereg 1229 végén, visszahódította Mallorcat, az iszlám "pogányok" eluzése következett. Az utolsó nyugatgót bástya Asturiaban, a Biskaya partnál, a Reconquista (arab elleni harcok) kiindulópontja volt, amely elsõsorban észak Spanyolországot (Galíciát, Leont, Navarrat, Kasztíliát, Aragont és Katalóniát) szabadította fel a berber uralom alól. A 13. század elején, Barcelona, Tarra-gona, Zaragoza területén Aregón és Katalónia egyesült királysága már létezett, amelyhez a mai Franciaország területein lévõ tartományok (Montpellier, Rousillon, Provence) tartoztak. A partok és a kereskedelmi hajók veszélyes fenyegetése, amelyeket a Mallorcan mûködõ arab kalózok folytattak, az akkori I. Jaume királynak egy további ellenséges inváziót jelentettek, (ezelõtti próbálkozások sikertelenül végzõdtek) amely ugyanakkor keresztes háborút kívánt.
Mallorca 1229-ben
2010.07.06. 14:55 Barbibubu
Így szállt partra Santa Ponca öblénél, 1229 szeptemberében, három érsek és csapata közremûködésével, 150 hajóval és 13.000 férfi harci hatalmával. Az ellene küldött arab erõket legyõzték és Palma (arabul: Medina Mayurca) három hónapos ostroma elkezdõdött. 1229 szilveszter napján, Almudainaban fogadta el a fejedelem kapitulációját. Az ezt követõ fosztogatás alatt a legtöbb arab szent épületet elpusztították, ezek közt a fõmecsetet is. Ezeken az alapfalakon nemsokára megkezdték a még ma is gyönyörû szép katedrális építési munkálatait. Az új kereszténység, a következõévekben a túlélõ arabok elûzésével vagy integrálásával bontakozott ki. A felsõbb rendû berberek alapbirtokai és palotái az új uraság kezébe kerültek. Menorca harc nélkül alávetette magát és elkerülte még évtizedekre a háborús váltságdíj fizetését. Eloször a 13. század végén kellett az araboknak a szomszéd szigetet elhagyni.
I.Jaume hódító, még az uralkodás ideje alatt intézkedett a katedrális kezdeti felépítésérõl, valamint az alapkõ letételérõl a Bellveri kastélynál és az Almudaina átépítésérõl királyi palotává. Halála után 1276-ban királysága a két fia közt lett elosztva. Pedro megkapta a spanyol szárazföldi birtokokat, a fiatalabbik testvére Jaume, pedig a Baleárokat és a Délfranciaországi vagyont. Az öröklési elosztás után Mallorcan új királyt választottak, aki erõsen a sziget fejlõdését szorgalmazta. 1298-ban Menorca II. Jaume király uralma alá került és mielõtt 1311-ben I. Sancho király át vette a vezetést, befejeztette a Bellveri várat, felépíttetett Sineuban egy királyi palotát, elkezdték Palmaban a Szent Ferenc templom építését és egy pár mai fontos várost, mint Felanitx, Llucmajor, Manacor, Petra.
Szólj hozzá!
Címkék: hasznos történelem krisztus információ infó után 2010 ban 1229
A bejegyzés trackback címe:
https://mallorcarol.blog.hu/api/trackback/id/tr812133513
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.